شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.

تبليغات
سامانه ي پيامکي آز پي ان يو مقالات ISI
فروشگاه اينترنتي آز پي ان يو خريد شارژ آز پي ان يو

جان میلتنزمان کنونی: ۱۸-۹-۱۳۹۵، ۰۳:۳۷ :صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: اسیر خودم
آخرین ارسال: اسیر خودم
پاسخ: 1
بازدید: 293

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 11 رأی - میانگین امتیازات: 4.09
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

جان میلتن

۲-۱۱-۱۳۹۲, ۰۲:۵۴ :عصر
ارسال: #1
جان میلتن
نابود کردن یک کتاب خوب کمتر از کشتن یک انسان نیست بلکه باید گفت ان کس که انسانی را هلاک می کند موجودی صاحب عقل را که تصویر خداست کشته است اما ان کس که کتاب خوبی را نابود می کند به نفس گوهر عقل حمله برده و گویی خنجرش را در چشم ان تصویر نشانده است .

" از کتاب ازادی بیان"

جان میلتن :در نیمه راه عمر در سال 1650 بینایی چشم چپ خود را از دست داد و در سال بعد به کلی نابینا شد .وقتی در دادگاهی که میلتن از خود دفاع می کرد یکی گفت :خداوند بدان سبب میلتن را از بینایی محروم کرده است که اورا به خاطر گناهانش مجازات کند میلتن چنین پاسخ داد :

این نابینایی که مرا به خاطرش ملامت می کنید
تنها رنگ و طرح ظاهری اشیا را در پرده می کند
اما ذهن و روح را از مشاهده حقیقت و ذات لا یتغیر اشیا محروم نمی کند
من از این تاریکی به جهان نور و شهود حقایق خواهم رسید
واز این نقصان کمال خواهم یافت .

همچنین در دیباچه کتاب سوم "بهشت گمشده " میلتن اشاره می کند که این ناتوانی جسمانی او به یک توانایی معنوی و روحانی بدل شده است .

میلتن در غزل در کوری خویش که در اوایل حادثه نابینایی سروده شده بیشتر حالت انفعالی دارد و روحیه ی سالهای بعد در ان احساس نمی شود . با این حال میلتن بر خلاف بیت اخر که گویی خود را محکوم به منتظر شدن و بر در فرمان ایستادن می بیند به هیچ وجه منتظر نماند بلکه با روحیه ای نیرومند و دلی روشن در همان تاریکی انواری افرید که اکنون بیش از سه قرن است که چراغ راه ادمیان بوده است .
یکی گفتا به کعبه ما هر دو خاکیم چرا باید به دورت من بگردم بگفتا کعبه تو با پای امدی باید بگردی برو با دل بیا تا من بگردم.
الهی پیشانی بر خاک نهادن اسان است دل از خاک برداشتن دشوار است
قبر صندوق اعمال ماست فشار قبر فشار اعمال ماست
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط ebrahim.alaee ، Glaxy ، amir_ch_1367
ارسال پاسخ 

کسانی که از این موضوع بازدید کرده اند . . . ( آز پی ان یو )
10 کاربر زیر موضوع را خوانده اند:
Administrator (۲-۱۱-۱۳۹۲, ۰۹:۴۸ :عصر)، mahan (۴-۱۱-۱۳۹۲, ۰۴:۴۴ :عصر)، Glaxy (۳-۱۱-۱۳۹۲, ۰۶:۰۰ :عصر)، ebrahim.alaee (۲-۱۱-۱۳۹۲, ۰۴:۰۶ :عصر)، sahar.n (۲-۱۱-۱۳۹۲, ۰۵:۳۶ :عصر)، AliReza (۲-۱۱-۱۳۹۲, ۰۷:۵۲ :عصر)، amir_ch_1367 (۲-۱۱-۱۳۹۲, ۱۱:۵۳ :عصر)، tahoora (۴-۱۱-۱۳۹۲, ۰۸:۴۰ :عصر)، شاهین 57 (۱۱-۱۱-۱۳۹۲, ۱۲:۰۹ :عصر)، اسیر خودم (۵-۱۱-۱۳۹۲, ۰۲:۳۷ :عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

آپلودسنتر آز پي ان يو تالار گفتمان آز پي ان يو
تبلیغات نیازمندی های استان چهارمحال و بختیاری