شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.

تبليغات
سامانه ي پيامکي آز پي ان يو مقالات ISI
فروشگاه اينترنتي آز پي ان يو خريد شارژ آز پي ان يو

جملاتی ناب از نهج البلاغهزمان کنونی: ۲۰-۹-۱۳۹۵، ۰۹:۵۵ :عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: حامد 114
آخرین ارسال: حامد 114
پاسخ: 61
بازدید: 4210

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 36 رأی - میانگین امتیازات: 3.61
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

جملاتی ناب از نهج البلاغه

۲۰-۱۲-۱۳۹۱, ۰۲:۲۳ :عصر
ارسال: #1
جملاتی ناب از نهج البلاغه
سلام
کلام هرکس نمودار اوج جان و اندیشه اوست
یعنی که هرکس در کلامش متجلی است
و امیر کلام ، علی ع هم
پس بیایید اوج این جان و این اندیشه را
به اندازه خود بفهمیم
موفق باشید
که یکی هست و هیچ نیست جز او
وحده لا اله الا هو
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط mostafa haddadi ، STAR ، soshia ، kaka ، Ahmad ، sahar.n ، soha ، ساشلاخمهشد ، اسیر خودم
۲۰-۱۲-۱۳۹۱, ۰۲:۲۷ :عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳-۱۲-۱۳۹۱ ۰۹:۲۹ :صبح، توسط حامد 114.)
ارسال: #2
RE: جملاتی ناب از نهج البلاغه

دین با معرفت آغاز می شود

اول الدین معرفته (خطبه اول )
آغاز دین شناخت خداست
یعنی اول قدم در دین و دینداری شناخت اوست
یعنی که تا اورا نشناخته ای به دین وارد نشده ای
و چون شناخت او مراتب دارد
پس دین مراتب دارد
از پله های دین آنقدر بالا رفته ای
که اورا شناخته ای
و شناختن غیر از دانستن است
شناخت یعنی دانستنی که چشیده شده باشد
مثل عسلی که هم خوانده باشیش و هم خورده باشیش
و خدا را می توان چشید
با دل پاک
در اوصاف کمال و جلال
هر اندازه که تو فراهم کرده ای درک اوج صفات کمالیه و جمالیه را
موفق باشی
وحده لا اله الا هو
 سپاس شده توسط mostafa haddadi ، STAR ، soshia ، kaka
۲۰-۱۲-۱۳۹۱, ۰۳:۳۲ :عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳-۱۲-۱۳۹۱ ۰۹:۳۰ :صبح، توسط حامد 114.)
ارسال: #3

قانون دائمی جانشینی

و خلف فیکم ما خلفت الانبیاء فی اممها اذ لم یترکوهم هملا بغیر طریق واضح و لا علم قائم ( خطبه اول )

و در میان شما امت اسلام جانشینانی برجای گذاشت آنچنان که انبیا دیگر در میان امتهای خودبرجای می گذاشتند
چه اینکه انبیاء دیگر نیز امتهایشان را سرگردان رها نکردند و بدون معرفی راهی روشن و نشانه های استوار از میان مردم نرفتند
یعنی اینکه امامت سنتی الهی در میان انبیاء بوده است
که همه بدان عمل می کردند چه اینکه این کار اقتضای حکمت الهی و عقلانیت بوده و هست
وحده لا اله الا هو
 سپاس شده توسط mostafa haddadi ، STAR ، kaka
۲۰-۱۲-۱۳۹۱, ۱۱:۰۳ :عصر
ارسال: #4
امام على عليه السلام:بدانيد كه اين پوست نازك تحمل آتش را ندارد، پس به خودتان رحم كنيد، شما در مصيبت‏هاى دنيا آزمايش كرده‏ايد كه وقتى خارى به بدن يكى از شما مى‏رود و يا به زمين مى‏خورد و خونى مى‏شود و يا شنهاى داغ پايش را مى‏سوزاند چگونه بيتابى مى‏كند؟! پس، چگونه خواهد بود اگر ميان دو لايه از آتش قرار گيرد و هم بسترش سنگ و همدمش شيطان باشد؟!
(نهج البلاغه، خطبه‏183)
« اَلَیسَ اللهُ بِکَافٍ عَبدَهُ ... »
آیا خدا برای بنده اش کافی نیست؟!

سوره ی مبارکه ی زمر - آیه ی نورانی 36
 سپاس شده توسط Rastak432 ، حامد 114 ، STAR ، kaka
۲۱-۱۲-۱۳۹۱, ۰۸:۲۴ :صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱-۱۲-۱۳۹۱ ۰۸:۲۵ :صبح، توسط حامد 114.)
ارسال: #5
گوشه ای از شناخت فرشتگان نسبت به خدای تعالی :

لا یتوهمون ربهم بالتصویر و لا یجرون علیه صفات المصنوعین و لا یحدونه بالاماکن و لایشیرون الیه بالنظائر(خطبه اول )

فرشتگان پروردگارشان را با تصویر تخیل نمی کنند و صفات آفریدگان را بر او جاری نمی سازند و در مکان محدودش نمی کنند و با شبیه و نظیر به او اشاره نمی نمایند
وحده لا اله الا هو
 سپاس شده توسط mostafa haddadi ، STAR ، kaka
۲۱-۱۲-۱۳۹۱, ۰۹:۴۲ :صبح
ارسال: #6
آثار ستایش خدای تعالی

احمده استتماما لنعمته و استسلاما لعزته و استعصاما من معصیته (خطبه دوم )

ستایش می کنم خدای را برای تکمیل نعمتهای او و تسلیم بودن در برابر بزرگی اش و ایمن ماندن از نافرمانی اش
وحده لا اله الا هو
 سپاس شده توسط STAR ، mostafa haddadi ، kaka
۲۱-۱۲-۱۳۹۱, ۰۲:۵۰ :عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱-۱۲-۱۳۹۱ ۰۳:۰۵ :عصر، توسط حامد 114.)
ارسال: #7
علی ع در کلام علی ع

ینحدر عنی السیل و لا یرقی الی الطیر(خطبه سوم)

سیل ( فیض الهی ) از وجود من جاری و پرنده ( فکر و اندیشه ) به ( قله عظمت وجودی من ) اوج نتواند گرفت

عارف باقی بالله آنجا که لازم باشد جهت اتصالی خود را به حقیقت هستی معرفی کند اینگونه خود را وصف می کند چه اینکه او سبب مابین آسمان و زمین است و از قله وجود اوست که فیض و رحمت سرازیر می گردد
حجت الهی باید خود را معرفی کند تا مردم به گرد او جمع آیند و از کوثر وجودش شراب سعادتبخش وحدت بنوشند
وحده لا اله الا هو
 سپاس شده توسط STAR ، mostafa haddadi ، kaka
۲۲-۱۲-۱۳۹۱, ۰۸:۳۵ :صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲-۱۲-۱۳۹۱ ۰۸:۴۰ :صبح، توسط حامد 114.)
ارسال: #8
هیچکس به یار صاحب عیار ما نرسد

لا یقاس بآل محمد صلی الله علیه و آله من هذه الامه احد و لا یسوی بهم من جرت نعمتهم علیه ابدا هم اساس الدین و عمادالیقین الیهم یفی الغالی و بهم یلحق التالی و لهم خصائص حق الولایه و فیهم الوصیه والوراثه الان اذ رجع الحق الی اهله و نقل الی منتقله (خطبه دوم)

کسی را با خاندان رسالت نمی شود مقایسه کرد ، کسانی که پرورده نعمت هدایت اهل بیت پیامبرند با آنان برابر نخواهند بود عترت پیامبر ص اساس دین و ستون های استوار یقین می باشند پیش تاخته باید به آنان بازگردد و عقب مانده باید به آنان بپیوندد زیرا ویژگی های حق ولایت به آنها اختصاص دارد و وصیت پیامبر ص نسبت به خلافت مسلمین و میراث رسالت به آنها تعلق دارد هم اکنون ( که خلافت را به من سپردید ) حق به اهل آن بازگشت و دوباره به جایگاهی که از آن دورمانده بود بازگردانده شد

حجت الهی کسی است که باید همه استعدادهای ذخایر انسانی را پاسخ دهد و شکوفا سازد
او باید از همگان در همه کمالات برتر باشد تا بر همه حجت باشد
بلکه فراتر از این او بعنوان گل سرسبد گلستان اشرف مخلوقات نزدیکترین جایگاه را به خدا نسبت به سایرین داراست پس بر همه خلق حجت است
او امام فرشتگان هم هست امام زمین و زمان هم هست او برتر از تصور و اندیشه و همچون ستاره ای است که ساده لوحان می خواهند بادست کوتاه خود آنرا از آسمان بگیرند
وحده لا اله الا هو
 سپاس شده توسط STAR
۲۲-۱۲-۱۳۹۱, ۰۲:۰۱ :عصر
ارسال: #9
ارزیابی علی ع از دنیای ما

لالفیتم دنیاکم هذه ازهد عندی من عفطه عنز (خطبه سوم)

آنگاه می دید که دنیای شما نزد من از آب بینی بزغاله ای بی ارزش تر است

آنکس که عالم جان یافت و جلوات ربانی حق را شاهد شد دنیای مردم باید هم برایش اینگونه بی ارزش باشد
البته باید توجه نمود که حضرت دنیای مردم را بی ارزش می داند نه عالمی بنام دنیا که همه اجزائش آیات الهی است
وحده لا اله الا هو
 سپاس شده توسط STAR
۲۲-۱۲-۱۳۹۱, ۰۲:۱۱ :عصر
ارسال: #10
هرکس به آبی باور دارد تشنه نمی ماند

ما شککت فی الحق مذ اریته لم یوجس موسی ع خیفه علی نفسه بل اشفق من غلبه الجهال و دول الضلال الیوم توافقنا علی سبیل الحق والباطل من وثق بماء لم یظما ( خطبه 4)

از روزی که حق به من نشان داده شد هرگز در آن شک و تردید نکردم کناره گیری من چونان حضرت موسی ع برابر ساحران است که بر خویش بیمناک نبود ترس او برای این بود که مبادا جاهلا پیروز شده و دولت گمراهان حاکم گردد . امروز ما و شما بر سر دوراهی حق و باطل قرار داریم هرکس که آبی باور دارد تشنه نمی ماند

اشاره ای است به جریان حضرت موسی ع که قرآن فرمود :
[سوره طه (20): آيات 65 تا 69]
قالُوا يا مُوسى‏ إِمَّا أَنْ تُلْقِيَ وَ إِمَّا أَنْ نَكُونَ أَوَّلَ مَنْ أَلْقى‏ (65) قالَ بَلْ أَلْقُوا فَإِذا حِبالُهُمْ وَ عِصِيُّهُمْ يُخَيَّلُ إِلَيْهِ مِنْ سِحْرِهِمْ أَنَّها تَسْعى‏ (66) فَأَوْجَسَ فِي نَفْسِهِ خِيفَةً مُوسى‏ (67) قُلْنا لا تَخَفْ إِنَّكَ أَنْتَ الْأَعْلى‏ (68) وَ أَلْقِ ما فِي يَمِينِكَ تَلْقَفْ ما صَنَعُوا إِنَّما صَنَعُوا كَيْدُ ساحِرٍ وَ لا يُفْلِحُ السَّاحِرُ حَيْثُ أَتى‏ (69)
ترجمه:
65- (ساحران) گفتند اى موسى آيا تو اول (عصاى خود را) مى‏افكنى يا ما اول بيفكنيم؟! 66- گفت: شما اول بيفكنيد، در اين هنگام طنابها و عصاهايشان بخاطر سحر آنها چنان به نظر مى ‏رسيد كه حركت مى‏ كنند! 67- در اين هنگام موسى ترس خفيفى در دل احساس كرد.
68- گفتيم: نترس تو مسلما (پيروز و) برترى! 69- و چيزى را كه در دست راست دارى بيفكن، تمام آنچه را آنها ساخته‏اند مى‏ بلعد، چرا كه آن تنها مكر ساحر است، و ساحر هر كجا برود رستگار نخواهد شد
وحده لا اله الا هو
 سپاس شده توسط STAR
ارسال پاسخ 

کسانی که از این موضوع بازدید کرده اند . . . ( آز پی ان یو )
6 کاربر زیر موضوع را خوانده اند:
STAR (۱۰-۱-۱۳۹۴, ۰۲:۳۹ :عصر)، mahan (۳۱-۴-۱۳۹۲, ۰۹:۲۸ :عصر)، f_AllahbeiGy (۵-۸-۱۳۹۲, ۱۲:۲۱ :صبح)، اسیر خودم (۲-۱۱-۱۳۹۲, ۱۲:۱۶ :عصر)، ساشلاخمهشد (۶-۷-۱۳۹۲, ۰۵:۴۲ :صبح)، am1818 (۱۵-۷-۱۳۹۲, ۱۲:۲۷ :عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

آپلودسنتر آز پي ان يو تالار گفتمان آز پي ان يو
تبلیغات نیازمندی های استان چهارمحال و بختیاری