شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.

تبليغات
سامانه ي پيامکي آز پي ان يو مقالات ISI
فروشگاه اينترنتي آز پي ان يو خريد شارژ آز پي ان يو

دعاکردن؟!لطفا هرکی نظری داره بیان کنهزمان کنونی: ۲۰-۹-۱۳۹۵، ۱۲:۲۴ :عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: atefeh.m
آخرین ارسال: atefeh.m
پاسخ: 5
بازدید: 725

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 16 رأی - میانگین امتیازات: 3.88
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دعاکردن؟!لطفا هرکی نظری داره بیان کنه

۹-۱۲-۱۳۹۱, ۰۹:۵۹ :صبح
ارسال: #1
1 (19) دعاکردن؟!لطفا هرکی نظری داره بیان کنه
سلام بچه ها خوبین؟
یه موضوعی بنظرم اومده که دلم میخاد راجع بهش بحث وتبادل نظر کنیم اونم اینه که دعا درزندگی شما چه نقشی داره؟چه مواقعی دعا میکنید؟و درآخر اینکه وقتی دعاهاتون مستجاب نمیشه پیش خودتون چه فکری میکنید؟خواهشا هرکی نظری داره بیان کنه؟
ده درصد از زندگی مسائلی است که برای من اتفاق می افتد و نود درصد آن نحوه ی رویارویی من با آن هاست...
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط mostafa haddadi ، STAR ، sima
۹-۱۲-۱۳۹۱, ۱۰:۳۱ :صبح
ارسال: #2
RE: دعاکردن؟!لطفا هرکی نظری داره بیان کنه
سلام

دعا در زندگیم خیلی نقش داره، ولی تا الان این احساس رو دارم که دعاهام مستجاب نمیشه.
بعضی وقتها فکر میکنم خدا اصلا دوستم نداره. یا شایدم کاری رو انجام دادم که باعث شده دعام مستجاب نشه.(رفتار و کردار)
بعضی وقتها هم میگم خواست و حکمت خدا این هست که دعام مستجاب نشه.
به نظر من جامعه ی امروز ما و زندگی روزمره ی ما، از پاکی و خلوص، بهره ی خیلی کمی داره. و یکی از دلایل مستجاب نشدن دعاها هم همینه.
مثلا ما در طول روز چند ساعت رو به عبادت خدا اختصاص میدیم؟ آیا در نمازهامون حضور قلب داریم؟ توی همین سایت رو در نظر بگیریم ... به نظرتون چند نفرمون هستیم که در نمازمون حضور قلب داریم؟ شاید شاید مشکل از عبادتهامون باشه که دعاهامون مستجاب نمیشه.
یه مثال دیگه: ما برای فرج امام زمان(عج) دعا میکنیم، ولی واقعا چند نفرمون هستیم که همیشه و هرلحظه از صمیم قلب دعا کنیم؟ فکر کنید اگه همه ی مسلمونا از صمیم قلبشون برای فرج امام زمان دعا میکردن الان شاید امام زمان ظهور کرده بود!!!!

بحث جالبیه، فعلا با اجازه تون رفع زحمت میکنم تا بعد ...
خیلی دلتنگت شده ام،اما نمیدانم خیلی را چگونه بنویسم که "خیلی" خوانده شود...
 سپاس شده توسط af.rad ، atefeh.m ، mostafa haddadi ، sima
۹-۱۲-۱۳۹۱, ۱۰:۴۸ :صبح
ارسال: #3
سلام
دعا تو زندگی منم خیلی نقش داره یه جواری یه امید ویه حس ارامش اینکه از خدا چیزیو میخوای و منتظری .اما بقول ستاره جونمهمان ها نمي توانند تصاوير را ببينند و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
تا الان این احساس رو دارم که دعاهام مستجاب نمیشه.

بعضی وقتها فکر میکنم خدا اصلا دوستم نداره. یا شایدم کاری رو انجام دادم که باعث شده دعام مستجاب نشه.(رفتار و کردار)

بعضی وقتها هم میگم خواست و حکمت خدا این هست که دعام مستجاب نشه.)
ما فقط وقتی گرفتاریم و وقتی دیگه هیچ راهی نداریم و کاسه چه کنم چه کنم دستمون گرفتیم به خدا رو میاریم و شب تا صب صب تا شب هی خدا خدا میکنیم.ولی این انصاف نیس که تو خوشیامون اصلا یادمون بهش نیست.پس انتظار استجابت دعا هم یه خورده نامردیه.
هرگز بخاطر مردم تغییر نکن! این جماعت هر روز تو را جور دیگری می خواهند.مردم شهری که همه در آن می لنگند،به کسی که راست راه می رود می خندند...
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط atefeh.m ، mostafa haddadi ، STAR ، sima
۹-۱۲-۱۳۹۱, ۰۵:۲۸ :عصر
ارسال: #4
لطفا این مطلب رو بخونید

قال الامام السجاد سلام الله علیه :
وَ الذُّنُوبُ الَّتِي تَرُدُّ الدُّعَاءَ : .......وَ تَأْخِيرُ الصَّلَوَاتِ الْمَفْرُوضَاتِ حَتَّى تَذْهَبَ أَوْقَاتُهَا .1

امام سجاد سلام الله علیه فرمودند :
و گناهانی که موجب ردّ دعا و عدم استجابت آن می شود : ...و تأخير نمازهاى واجب است تا وقتش بگذرد .

کسانی که مهم ترین و جامع ترین عبادت تشریع شده الهی را که ستون خیمه دین نامیده شده است را ترک کنند یا عمداَ به تأخیر بیندازند یعنی خودشان را از خداوند بی نیاز می بینند ، قطعا توفیق دعا پیدا نمی کنند و اگر هم دعا بکنند دعایشان از سوی خداوند جواب داده نمی شود تا مانع را برطرف نمایند .

پی نوشت :
1 – معانی الاخبار مرحوم شیخ صدوق اعلی الله مقامه الشریف ص 271 .

------------------

اجابت خداوند با استجابت بنده فرق دارد:
اجابت از طرف خداوند عطای حاجت بندگان است .
استجابت از طرف بندگان اطاعت است .
اجابت خدای متعال منوط به استجابت بندگان یعنی طاعت خداوند است . باید به عهد و پیمان بندگی با خدای متعال وفادار باشیم تا خداوند متعال نیز به عهد خود در اجابت خواسته های مشروع و معقولمان عمل بفرماید :

قال الله تعالی :
«... وَ أَوْفُوا بِعَهْدي أُوفِ بِعَهْدِكُمْ ..» .
و به پيمانى كه با من بسته ‏ايد وفا كنيد، تا من نيز به پيمان شما وفا كنم .

------------------

قاعده مهم در دعا و استجابت :
خداوند متعال در قرآن کریم وعده اجابت دعای دعا کنندگان را داده است .
و قال ربکم ادعونی استجب لکم .
و مالک و پروردگار شما فرمود که مرا بخوانید ( دعا داشته باشید و اظهار نیاز کنید ) تا من هم جوابتان دهم .
اصل اولیه در دعا اجابت دعاست و این وعده حق الهیست ولی رد دعا و عدم اجابت آن مربوط به بنده هست . چون خداوند می فرماید :
انما یتقبل الله من المتقین – خداوند از تقوا پیشگان می پذیرد .
یعنی تحقق وعده الهی منوط به تحقق حقیقت دعا از ناحیه دعا کنندگان است و دعا کننده باید در اعمال خود فحص و جستجو نماید که چه مقدار مراعات تقوای الهی را نموده است . چنان که حضرت باری تعالی در قرآن می فرماید :
و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب .
هر کس تقوا و پرهیزگاری پیشه می کند ( مراعات واجب و حرام الهی در حد علم و در حد قدرت ) خداوند برای او گشایش ایجاد می کند و رزق او را از جایی که گمان نمی کند میدهد .
برای درک بهتر از دعا دعا کننده می بایست آگاهی های مقدماتی از دعا داشته باشد مانند :

اولین آگاهی :
دعا کننده در دو مطلب تجدید نظر نماید :
1 – تجدید نظر در عملکرد خود نسبت به حق الله .
2 – تجدید نظر در عملکرد خود نسبت به حق مخلوق ( حق الناس و حق نفس و حتی حق حیوان ) .
کج فهمی در دعا :
بسیاری از موانع و مشکلات بشر ناشی از کج فهمی و ملاکات نادرست و اعمال نامناسب در زندگیست ، که با تجدید نظرو تغییر عملکرد در آنها بالتّبع مشکلات و گرفتاری های او نیز برطرف می شود . در حالیکه نادانسته می خواهد مشکلات خود را صرفاّ با دعا حل و فصل نماید ، و چون تغییری در نگرشها و اعمال خود ایجاد نمی کند از دعا هم نفع چندانی نمی برد و در نتیجه دچار کج فهمی در دعا شده ، نسبت به دعا دچار شک و بدبینی می شود و رویکرد منفی به آن پیدا می کند و همین عامل هست که اینان را از طلب کردن از خالق بی نیاز به مخلوق سراسر نیازمند می کشاند . مراجعه به رمّالان و جادوگران و دعانویسان را باید نتیجه این کج فهمی از دعا دانست .

دومین آگاهی :

دعا کننده بداند که اگر توفیق دعا کردن پیدا نموده قطع و یقین خدا آن را مستجاب می فرماید ، اگر چه از کیفیت و زمان و مکان آن مطلع نباشد . چون خداوند بهتر از هرکس به خیر و مصلحت بندگان آگاه است ، ممکن است مصلحت دعا کننده در تبدیل حاجت خواسته شده به حاجتی دیگر و یا تأخیر در اجابت آن باشد . و یا ممکن است دعایی بر خلاف موازات دعای ما یا دعا شونده باشد که آن اولی به استجابت باشد .

سومین آگاهی :

دعا کننده بداند که اصل در دعا عبادت است آنهم عبادتی که او را به مرکز دایره قدرت و ثروت و آرامش عالم پیوند می دهد و بر آورده شدن حاجات فرع است . و طبیعتاّ چون که صد آمد نود هم پیش ماست ، هر کس خدا را داشته باشد همه چیز دارد و آن که او را ندارد چه دارد ؟ .

چهارمین آگاهی :

دعا کننده بداند که خداوند علاوه بر امکانات و نعمات ظاهری که در اختیار بندگان قرار داده است ، یک سری از نعمتهای دیگر را موکول به درخواست بنده و اصرار و الحاح نموده است ، که اگر بنده از خداوند طلب نمود و یا در طلب کردن آن حاجت الحاح و پافشاری کرد ، ایجاد مصلحت می شود که خدای متعال آن نعمت را به اوعنایت بفرماید . و بداند که مصلحت دعا کردن با بنده و مصلحت اجابت با خداست .

پنجمین آگاهی :

دعا کننده بداند که دعا نباید خلاف تکوین و تشریع الهی باشد .

ششمین آگاهی :
دعا کننده در دعا ضرورتهای فردی یا اجتماعی را لحاظ نماید .

هفتمین آگاهی :

دعا کننده جهت گیری دعاها را از آخرت به سوی دنیا و از معنویات به سوی مادیات داشته باشد .

هشتمین آگاهی :
دعا کننده بداند که دعا علاوه بر جلب منفعت مادی و معنوی محسوس فوائد دیگری نیز دارد که با عقل ناقص بشری امکان درک همه آن برای عموم انسانها ممکن نیست ، مانند :
1 – بر طرف ساختن بلای حاضر و نازل .
2 – بر طرف ساختن بلای محتمل و غیر نازل .
3 - دوام نعمت های مادی و معنوی موجود .
4 – تخفیف بلا .
5 – فایده جبرانی ( جبران گذشته ) .
6 – فایده ترفیعی ( ارتقاء مقام ) .
7 – فایده تثبیتی ( ابقاء مقام ) .
8 – فائده معرفتی و تربیتی و سازندگی .
و بی شمار فائده دیگر در حوزه های مختلف فردی اجتماعی اقتصادی و ......... .

نهمین آگاهی :
دعا کننده می بایست مصداق اتم آیه شریفه :
یا ایها الذین آمنوا و ابتغوا الیه الوسیلة ذوات مقدسه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام را به عنوان واسطه های بزرگ فیض الهی و ضامن های معتبر الهی به پیشگاه خداوند متعال معرفی نماید لذا فرموده اند قبل از دعا و بعد از دعا و حتی در میان دعاهایتان صلوات داشته باشید چرا که اهل بیت علیهم السلام ضامن و صلوات هم ضمانت نامه دعا کنندگان است و این همان دعاییست که همیشه مستجاب است و شرط استجابت سایر دعاهاست .

دهمین آگاهی :

دعا کننده می بایست تا حد امکان آداب و شرائط استجابت را فراهم نماید که جزئیات آن در احادیث نورانی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام وارد شده است ، در این خصوص کتاب شریف عدة الداعی مرحوم ابن فهد حلی و کتاب « سلوة الحزین » معروف به « الدعوات » مرحوم قطب الدین سعید بن هبة الله راوندی ( قطب راوندی ) را توصیه می نماییم که هر دو ترجمه فارسی نیز شده است .
خیلی دلتنگت شده ام،اما نمیدانم خیلی را چگونه بنویسم که "خیلی" خوانده شود...
 سپاس شده توسط sima ، mostafa haddadi ، سامانی ، flower ، saba ، af.rad ، atefeh.m ، maryam
۲۲-۱۲-۱۳۹۱, ۰۲:۱۱ :عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲-۱۲-۱۳۹۱ ۰۲:۱۲ :عصر، توسط atefeh.m.)
ارسال: #5
مهمان ها نمي توانند تصاوير را ببينند و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

ده درصد از زندگی مسائلی است که برای من اتفاق می افتد و نود درصد آن نحوه ی رویارویی من با آن هاست...
 سپاس شده توسط nasrin67 ، Ahmad ، maryam
ارسال پاسخ 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مدیرا لطفا بیان داخل mahdi hashemi 13 1,330 ۱۷-۵-۱۳۹۲ ۰۹:۴۰ :عصر
آخرین ارسال: Administrator
star باجنبه هاش بیان ... STAR 111 8,066 ۶-۱۰-۱۳۹۱ ۰۹:۲۶ :عصر
آخرین ارسال: mahdi hashemi

کسانی که از این موضوع بازدید کرده اند . . . ( آز پی ان یو )
3 کاربر زیر موضوع را خوانده اند:
mahdi (۱۶-۵-۱۳۹۲, ۱۱:۱۶ :عصر)، مش قربون (۴-۱۲-۱۳۹۳, ۰۹:۰۹ :صبح)، takgirl (۲۹-۵-۱۳۹۲, ۱۱:۳۸ :عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

آپلودسنتر آز پي ان يو تالار گفتمان آز پي ان يو
تبلیغات نیازمندی های استان چهارمحال و بختیاری