شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.


تبليغات
سامانه ي پيامکي آز پي ان يو مقالات ISI
فروشگاه اينترنتي آز پي ان يو خريد شارژ آز پي ان يو

ده کرد....شهرکرد!!!!زمان کنونی: ۲۵-۹-۱۳۹۶، ۱۲:۳۲ :عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Rastak432
آخرین ارسال: sweety
پاسخ: 2
بازدید: 487

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 10 رأی - میانگین امتیازات: 4.1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ده کرد....شهرکرد!!!!

۱۲-۳-۱۳۹۲, ۱۰:۳۵ :عصر
ارسال: #1
ده کرد....شهرکرد!!!!
شهرکرد تا قبل از سال 1314 هجری شمسی "دهکرد" نامیده می شد. در مورد وجه تسمیه ی "دهکرد" بر اساس کتاب تاریخ و تمدن چارمحال و بختیاری تالیف دکتر اسفندیار آهنجیده 7 نظریه وجود دارد:

1) در زمان حضرت علی(ع) عده ای از اعراب (پس از جنگ و جدال) با مال و احشام خود به این منطقه کوچ کردند که اغلب آنان "کرد" بودند.

2) در قشون کشی اسکندر یونانی و تعقیب پادشاه هخامنشی، جمعی از کردها همراهش بودند که در این محل به طور"ساخلو" و نگهبان باقی ماندند و کم کم سکنی گزیدند.

3) در دوران سلاجقه و خوارزمشاهیان عده ای از کردهای لشکری و ایلات و عشایر به این منطقه آمدند و ساکن شدند.

4) طایفه ای از مادها و عیلامی ها که کارشان گله چرانی بود و ییلاق و قشلاق می کردند از طرف مغرب به این محل آمدند و ساکن شدند که احتمالا از کردان شامی بودند.

5) در حمله ی مغول جمع زیادی از مردم کردستان و لرستان و ترک و غیره به این نواحی آمدند و به تدریج برای خود خانه ساختند.

6) در دوره ی اتابکان فارس و لرستان، آنان جمعی از کردها را در نزدیکی "دوتو" و "گردنه رخ" ساخلو یا نگهبان گماردند که در زمان حکمرانی "تکله" و "اتابک نصرت الدین احمد" که مرکز حکمرانی آنان ایذه بوده، این محل رو به ترقی و آبادی گذاشت و طولی نمی کشید که با پیداشدن امامزاده و ایجاد مسجد و حمام و عصاری به داخل شهر وارد شده و برای خود قلعه ای ساختند و سپس به آبادی اراضی و زراعت پرداختند.

7) عده ی قلیلی نیز عقیده دارند چون افرادی دلیر و شجاع در این محل زندگی می کرده به این ده "ده گُردان" می گفتند که به "ده کُردان" و سپس به "ده کرد" تبدیل شده است. [بعدم: دی کُرد!!!]

8) مورد هشتمی نیز می توان به آن اضافه کرد و آن این که: در تاریخ سیستان آمده است که ابوطاهر بن خلف بن احمد آل صفار در این محل حکومت می کرده که به "کرد شیر باریک" معروف بوده که قباله ی آن هنوز در دست است.
شورش را درنیاور دنیا...
عزیزی دارم که شیرینیه خنده هایش "شوریت" را که هیج،"تلخیت"را هم از بین میبرد.....!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط MostafA ، AliReza ، mohammad ، sahar.n ، habib ، nasrin67 ، MshdN ، Ahmad ، atefeh.m ، af.rad ، farhad ، sinderela ، mostafa haddadi ، Masoud Ebrahimi ، fictional
۲۶-۳-۱۳۹۲, ۱۰:۳۶ :صبح
ارسال: #2
RE: ده کرد....شهرکرد!!!!
نمی دونم اینارو از کجا پیدا کردین ولی معلم تاریخ ما که آدم مطلع و محققی بود به ما گفت که یکی از شاهان ایرانی یه عده نگهبان میفرسته این منطقه که همه هم فارس بودن اوناهم کم کم خانواده اشونو میارن .این کرد هم که تو کلمه ی دهکرد هستش به معنی ناحیه ای که از همه طرف محصور به کوه هاست البته تو شاهنامه هم کرد دقیقا منطبق با همین معنا به کار رفته.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط sinderela ، Glaxy ، mostafa haddadi
ارسال پاسخ 


کسانی که از این موضوع بازدید کرده اند . . . ( آز پی ان یو )
5 کاربر زیر موضوع را خوانده اند:
STAR (۲۳-۵-۱۳۹۲, ۰۷:۰۵ :عصر)، f_AllahbeiGy (۱۰-۴-۱۳۹۳, ۰۹:۴۶ :عصر)، Z_12570 (۲۳-۶-۱۳۹۲, ۱۰:۳۰ :صبح)، hamid.amir20 (۲۱-۳-۱۳۹۳, ۱۰:۳۲ :صبح)، 09158542581 (۱۲-۶-۱۳۹۳, ۰۱:۲۴ :عصر)

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


آپلودسنتر آز پي ان يو تالار گفتمان آز پي ان يو
تبلیغات نیازمندی های استان چهارمحال و بختیاری