شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.

تبليغات
سامانه ي پيامکي آز پي ان يو مقالات ISI
فروشگاه اينترنتي آز پي ان يو خريد شارژ آز پي ان يو

شب یلدا شد و میلاد خوش ایزد مهرزمان کنونی: ۲۰-۹-۱۳۹۵، ۰۴:۱۲ :عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: seda
آخرین ارسال: ice girl
پاسخ: 24
بازدید: 2397

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 21 رأی - میانگین امتیازات: 3.24
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

شب یلدا شد و میلاد خوش ایزد مهر

۲۶-۹-۱۳۹۰, ۰۳:۳۵ :عصر
ارسال: #1
شب یلدا شد و میلاد خوش ایزد مهر
مهمان ها نمي توانند تصاوير را ببينند و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

شب یَلدا یا شب چلّه بلندترین شب سال در نیم کره شمالی زمین است. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می گیرند. این شب در نیم کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش تر و طول شب کوتاه تر می شود. «یلدا» واژه ایست به معنای «تولد» برگرفته از زبان سریانی که از شاخه های متداول زبان «آرامی» است. یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود، یک سنت باستانی است.

شب یلدا که رفتم سوی خانه گرفتم پرتقال و هندوانه
خیار و سیب و شیرینی و آجیل دوتا جعبه انار دانه دانه
گز و خربوزه و پشمک که دارم ز هر یک خاطراتی جاودانه
شب یلدا بوَد یا شام یغما و یا هنگام اجرای ترانه
به گوشم می رسد از دور و نزدیک نوای دلکش چنگ و چغانه
پس از صرف طعام و چای و میوه تقاضا کردم از عمّه سمانه
که از عهد کهن با ما بگوید هم از رسم و رسوم آن زمانه
چه خوش میگفت و ما خوش میشنیدیم پس از ایشان مرا گل کرد چانه
نمی دانم چرا یک دفعه نامِ “جنیفر لوپز” آمد در میانه
عیالم گفت:خواهان منی تو و یا خواهان آن مست چمانه؟
به او با شور و شوق و خنده گفتم عزیزم با اجازه، هر دُوانه!!
نمی دانی چه بلوایی به پا شد از آن گفتار پاک و صادقانه
به خود گفتم که”بانی” این تو بودی که دست همسرت دادی بهانه
خلاصه آنچنان آشوب گردید که از ترسم برون رفتم ز خانه
ز پشت در زدم فریاد و گفتم “مدونا” هم کنارش، هر سه وانه!!
و آن شب در به روی من نشد باز شدم چون مرغ دور از آشیانه
شب جمعه برای او نوشتم ندامت نامه، امّا محرمانه
نمی دانم پس از آن نامه دیگر عیالم کینه با من داره یا نِه
ولی بگذار با صد بار تکرار بگویم آخرین حرفم همانه!!

مهمان ها نمي توانند تصاوير را ببينند و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

امیدوارم همیشه لبتون خندون باشه .
یلداتون مبارک...
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط nasrin67 ، nasrin ، STAR ، MostafA ، mohammad ، monireh ، Administrator ، mostafa haddadi ، kaka ، mahdi ، The DaRk PrOpheT ، mahan ، Arezoo ، marjan ، mahdi hashemi ، maryam
۲۶-۹-۱۳۹۰, ۰۴:۲۱ :عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۶-۹-۱۳۹۰ ۰۴:۲۴ :عصر، توسط nasrin.)
ارسال: #2
RE: شب یلدا شد و میلاد خوش ایزد مهر
یلدا در افسانه ها و اسطوره های ایرانی حدیث میلاد عشق است که هر سال در «خرم روز» مکرر می شود.
«ماه دلداده مهر است و این هر دو سر بر کار خود دارند که زمان کار ماه شب است و مهر روزها بر می آید. ماه بر آن است که سحرگاه، راه بر مهر ببندد و با او در آمیزد، اما همیشه در خواب می ماند و روز فرا می رسد که ماه را در آن راهی نیست. سرانجام ماه تدبیری می اندیشد و ستاره ای را اجیر می کند، ستاره ای که اگر به آسمان نگاه کنی همیشه کنار ماه قرار دارد و عاقبت نیمه شبی ستاره، ماه را بیدار می کند و خبر نزدیک شدن خورشید را به او می دهد. ماه به استقبال مهر می رود و راز دل می گوید و دلبری می کند و مهر را از رفتن باز می دارد. در چنین زمانی است که خورشید و ماه کار خود را فراموش می کنند و عاشقی پیشه می کنند و مهر دیر بر می آید و این شب، «یلدا» نام می گیرد. از آن زمان هر سال مهر و ماه تنها یک شب به دیدار یکدیگر می رسند و هر سال را فقط یک شب بلند و سیاه وطولانی است که همانا شب یلداست».

یلدا در افسانه ها و اسطوره های ایرانی حدیث میلاد عشق است که هر سال در «خرم روز» مکرر می شود.

عمرتان به درازا و زیبایی شب یلدا باد
دلگیر نباش از آدمها ، نیش زدن طبیعتشونه ، سالهاست به هوای بارانی میگویند " خراب "...
 سپاس شده توسط STAR ، seda ، MostafA ، mohammad ، monireh ، Administrator ، mostafa haddadi ، nasrin67 ، kaka ، mahdi ، The DaRk PrOpheT ، sima ، maryam
۲۶-۹-۱۳۹۰, ۰۸:۰۸ :عصر
ارسال: #3
عمرتان صدشب یلدا....دلتان قد یه دریا
توی این شبای سرما .....یادتون همیشه با ماست....
یلداتون مبارکمهمان ها نمي توانند تصاوير را ببينند و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 سپاس شده توسط nasrin67 ، nasrin ، Administrator ، mostafa haddadi ، STAR ، mahdi ، The DaRk PrOpheT ، mohammad ، sima ، marjan ، maryam
۲۶-۹-۱۳۹۰, ۰۸:۰۸ :عصر
ارسال: #4
حالا چرا زود رفتین پیشواز شب یلدا؟؟؟؟؟
پروردگارا تو تکراری ترین “حضور” روزگار منی و من عجیب به آغوش تو از آن سوی فاصله ها خو گرفته ام !
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط Administrator ، mostafa haddadi ، seda
۲۶-۹-۱۳۹۰, ۰۸:۱۹ :عصر
ارسال: #5
(۲۶-۹-۱۳۹۰ ۰۸:۰۸ :عصر)nasrin67 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

راست میگن حالا کو تا شب یلدا

فکر کنم نگرانِ آجیل های شب یلدا بودند، آخه فکر میکردند بهشون نمی رسهمهمان ها نمي توانند تصاوير را ببينند و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

یا شایدم دوست داشتن یه چند روز پیش تر هندونه ی شب یلدا رو مزه کننمهمان ها نمي توانند تصاوير را ببينند و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
« اَلَیسَ اللهُ بِکَافٍ عَبدَهُ ... »
آیا خدا برای بنده اش کافی نیست؟!

سوره ی مبارکه ی زمر - آیه ی نورانی 36
 سپاس شده توسط nasrin67
۲۶-۹-۱۳۹۰, ۰۹:۱۵ :عصر
ارسال: #6
(۲۶-۹-۱۳۹۰ ۰۸:۰۸ :عصر)nasrin67 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

با استناد به این موضوع که:
چقدرررر زود دیر می شودمهمان ها نمي توانند تصاوير را ببينند و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 سپاس شده توسط nasrin67 ، mostafa haddadi ، nasrin ، marjan
۲۷-۹-۱۳۹۰, ۰۱:۲۲ :صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷-۹-۱۳۹۰ ۰۱:۲۵ :صبح، توسط sima.)
ارسال: #7
3 تا شاخه شقایق میدم بهتون ...هر روز یکیشو پرپر کنید ...به آخریش که رسیدین یادت باشه من اولین کسی بودم که یلداتونو تبریک گفتم (البته بعد از قبلیا که گفتنمهمان ها نمي توانند تصاوير را ببينند و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
)
شاد باشید و سلامتمهمان ها نمي توانند تصاوير را ببينند و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سعی نکن متفاوت باشی...
فقط خوب باش...
این روزا خوب بودن به اندازه کافی متفاوته ...
 سپاس شده توسط mahdi ، mostafa haddadi ، mohammad ، kaka ، nasrin67 ، marjan
۲۷-۹-۱۳۹۰, ۰۱:۲۷ :صبح
ارسال: #8

زمستان سنبل مرگ و میرایی ِ طبیعت است و با تیغ ِ سرما و بلعیدن نور، تاریکی و ظلمت را بر جان ِ طبیعت، فزون می کند.

جدال نور با ظلمت در این فصل ِ مرگبار به آنجا راه می برد که جبهه ی نور هر چه ضعیف تر و کوتاه تر می شود و شب در بلندای زمان و وسعت ِ خود، نیشتر ِ جهالت و تیرگی را بر جان ِ بی رمق ِ نور فرود می آورد.

روز، بیمار، اما باردار، نطفه ی بهار را در بطن وُ جان خود می پروراند و فرسودگی ِ شب را، به نگاهی در انتظار، نظاره گر است که عربده ی دیو سرشت ِ خود را، کف بر دهان، در فضای ِ ظلمت، نعره می کشد.

یلدا تقابل و نقطه عطف ِ جشن ِ مرگ ِ شب و تولد ِ نور است.

پایان ِ پایداری ظلمانیت ِ شب و آغازگر ِ اقتدار ِ روز است.

جشن ِ تاج گزاری ِ خورشید و پادشاهی نور است

شادمانی و شادخواری و شاد خوانی و شادگویی و شاد رقصی در این شب ِ زایش میترا و مهر یا زایش خورشید، تو دانی چه شور و شیدایی برانگیزد و چه رسوایی را در سرسرای هر خانه و کاشانه ای و در رخسار هر جنبنده ای آواز می دهد؟

و چه شیرین منظری است که در کنار خم و شراره های آتش بنشینیم و با شراب ِ

ارغوانی، گونه های ِ انارگون ِ مستان ِ شب را جلوه ای از یکرنگی و نشاط ِعاشقانه ببینیم.
 سپاس شده توسط seda ، mostafa haddadi ، Administrator ، mohammad ، kaka ، nasrin ، sima ، nasrin67 ، marjan
۲۷-۹-۱۳۹۰, ۰۷:۲۷ :عصر
ارسال: #9
تو خوش تیپ ترین،خوشگل ترین،باکلاس ترین آدم روی زمین هستی...

اینم هندونه شب یلداتون...مهمان ها نمي توانند تصاوير را ببينند و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

بذارید تو یخچال خنک بشه..مهمان ها نمي توانند تصاوير را ببينند و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
.
 سپاس شده توسط mostafa haddadi ، Administrator ، mahdi ، nasrin ، sima ، nasrin67 ، marjan ، hichkas ، mohammad
۲۸-۹-۱۳۹۰, ۱۰:۴۱ :عصر
ارسال: #10

یلدا یعنی یادمان باشد که زندگی آنقدر کوتاه است که یک دقیقه بیشتر با هم بودن را

باید جشن گرفت

پیشاپیش شب یلدا رو به همه شما دوستای خوبم تبریک میگم
پروردگارا تو تکراری ترین “حضور” روزگار منی و من عجیب به آغوش تو از آن سوی فاصله ها خو گرفته ام !
 سپاس شده توسط mahdi ، mostafa haddadi ، marjan ، kaka ، mohammad
ارسال پاسخ 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  میلاد امام جواد(ع) مبارک Rastak432 3 508 ۳۱-۲-۱۳۹۲ ۱۱:۳۰ :صبح
آخرین ارسال: mostafa haddadi
  کار خودم+یلدا mahan 33 1,927 ۱-۱۰-۱۳۹۱ ۱۲:۱۲ :عصر
آخرین ارسال: mahan
1 (9) میلاد حضرت علی اکبر علیه السلام و روز جوان بر شما مبارک باد nasrin67 1 361 ۱۰-۴-۱۳۹۱ ۱۰:۳۹ :عصر
آخرین ارسال: parva

کسانی که از این موضوع بازدید کرده اند . . . ( آز پی ان یو )
1 کاربر زیر موضوع را خوانده اند:
real (۲۳-۷-۱۳۹۴, ۰۸:۴۵ :عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

آپلودسنتر آز پي ان يو تالار گفتمان آز پي ان يو
تبلیغات نیازمندی های استان چهارمحال و بختیاری