شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.

تبليغات
سامانه ي پيامکي آز پي ان يو مقالات ISI
فروشگاه اينترنتي آز پي ان يو خريد شارژ آز پي ان يو

فضل خدا را ببینزمان کنونی: ۱۶-۹-۱۳۹۵، ۰۹:۱۳ :صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: nematolahi_22
آخرین ارسال: nematolahi_22
پاسخ: 1
بازدید: 290

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 12 رأی - میانگین امتیازات: 2.92
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

فضل خدا را ببین

۲۶-۱-۱۳۹۱, ۰۹:۲۳ :صبح
ارسال: #1
فضل خدا را ببین
مردى عاشق كنیز همسایه خود شد. خدمت حضرت صادق علیه السلام آمده جریان را به عرض ایشان رسانیده آن جناب فرمود: هر وقت او را دیدى بگو (اللهم اسئلك من فضلك ) یعنى : خداوندا او را از فضل تو مى خواهم . مدتى گذشت اتفاقا صاحب كنیز اراده مسافرت كرد. پیش همان همسایه آمده تقاضا كرد كنیزش را به رسم امانت پیش او بگذارد، در جواب گفت : من مردى مجردم ، میل ندارم كنیز تو پیش من باشد.

آن مرد گفت : مانعى ندارد كنیز را برایت قیمت مى كنم تو از او به نحو حلال بهره بردار بعد از بازگشت تو را مخیر مى كنم یا پول او را مى دهى و یا خودش را بر مى گردانى . این پیشنهاد را پذیرفت . پس از چندى خلیفه خواستار كنیزى شد. توصیف همان كنیز را پیش خلیفه كردند، او را به قیمت بسیار بالا به خلیفه فروخت پس از بازگشت آن مرد از مسافرت ، تمام پول را به او رد كرد ولى صاحب كنیز نگرفت و گفت : این مال به تو تعلق دارد من بیش از مقدارى كه اول قیمت براى كنیز تعیین كرده ام بر نمى دارم .

عزیزان اگر انسان قدرى این لجام نفس سركش را مهار كند، خداوند او را از راه حلال به آنچه بخواهد، مى رساند اصلا خداوند روزى و نصیب هر كس ‍ را در حلال قرار داده و این انسان بدبخت است كه عجله كرده و سعى مى كند آن را از راه حرام به دست آورد و در این داستان بالا دیدید كه چطور در اثر مخالفت با هواى نفس به مقصود خود بلكه بالاتر هم رسید.
در شکار معرفت با عشق پیمان بسته ایم

در میان عاشقان ما عاشق دل خسته ایم

در جواب بی وفایی مهربانی کرده ایم

مهربانی را به رسم معرفت طی کرده ایم
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط MostafA ، Administrator ، mostafa haddadi
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

آپلودسنتر آز پي ان يو تالار گفتمان آز پي ان يو
تبلیغات نیازمندی های استان چهارمحال و بختیاری