شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.

تبليغات
سامانه ي پيامکي آز پي ان يو مقالات ISI
فروشگاه اينترنتي آز پي ان يو خريد شارژ آز پي ان يو

پروفسور لطفی زاده - پدر نظریه منطق فازیزمان کنونی: ۱۵-۹-۱۳۹۵، ۱۱:۵۸ :صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: kaka
آخرین ارسال: kaka
پاسخ: 1
بازدید: 625

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 25 رأی - میانگین امتیازات: 3.84
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

پروفسور لطفی زاده - پدر نظریه منطق فازی

۱۲-۱۱-۱۳۹۱, ۱۲:۵۷ :صبح
ارسال: #1
1 (5) پروفسور لطفی زاده - پدر نظریه منطق فازی
پروفسور «لطفی‌زاده» که در جهان علم به پروفسور «زاده» مشهور است در سال ۱۹۲۱ در شهر باکو در جمهوری آذربایجان به دنیا آمد. مادرش پزشکی روس و پدرش روزنامه‌نگار ایرانی اهل اردبیل بود. او در سن ۱۰ سالگی همزمان با حکومت دیکتاتوری استالین و در اثر شیوع قحطی در سال ۱۹۳۱، به همراه خانواده مجبور به مراجعت به خانه پدری‌ شد و در تهران زندگی جدیدی را شروع کرد.

لطفی‌زاده در کالج البرز تهران تحصیلات متوسطه را به پایان رساند و در کنکور سراسری، مقام دوم را کسب کرد. او در سال ۱۹۴۲ رشته برق و الکترونیک دانشگاه تهران را با موفقیت به پایان رساند و هنگام جنگ جهانی دوم برای ادامه تحصیلات به امریکا رفت و دوره فوق‌لیسانس مهندسی برق را در انستیتوتکنولوژی ماساچوست (MIT) گذراند. سپس در سال ۱۹۴۹ موفق به دریافت درجه دکترای خود از دانشگاه کلمبیا شد و در فاصله سال‌های ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۸، ریاست دانشکده مهندسی برق دانشگاه کالیفرنیا در برکلی را عهده‌‌دار بود. در سال ۱۹۶۵ وی تئوری و منطق فازی‌ را پایه‌گذاری کرد و در یک مقاله علمی، مفهوم مجموعه فازی را بر اساس زبان طبیعی معرفی کرد.

بر خلاف آموزش سنتی در ریاضی، او منطق انسانی و زبان طبیعت را وارد ریاضی کرد. اگر در‌ ریاضی، دو رنگ سیاه و سفید را صفر و یک تصور کنیم، منطق ریاضی، طیفی جز این دو رنگ سفید و سیاه نمی‌بیند و نمی‌شناسد، ولی در مجموعه‌های نامعین منطق فازی، بین سیاه و سفید مجموعه‌ای از طیف‌های خاکستری هم لحاظ می‌شود و به این طریق فصل مشترک ساده‌ای بین انسان و کامپیوتر به ‌وجود می‌آید. پس از این معرفی، بیش از ۱۵ هزار مقاله علمی توسط دانشمندان جهان درباره منطق فازی و کاربردهای گسترده آن،‌‌ در نشریات علمی منتشر شد و در حدود ۳ هزار درخواست ثبت اختراع در این زمینه در کشورهای مختلف به‌ عمل آمد.

این منطق اولین بار در سال ۱۹۷۴ در اروپا برای تنظیم دستگاه تولید بخار در یک نیروگاه، کاربرد عملی پیدا کرد. با پیشرفت چشمگیر ژاپن در عرصه وسائل الکترونیکی، در سال ۱۹۹۰ کلمه «فازی» در آن کشور به عنوان «کلمه سال» شناخته شد. امروزه ۱۲ ژورنال علمی دنیا که در عناوین آن‌ها کلمه «فازی» دیده می‌شود به چاپ می‌رسد. پروفسور لطفی‌زاده به طور رسمی از سال ۱۹۹۱ بازنشسته شده و مقیم سانفرانسیسکو‌ است. وی به‌ هنگام فراغت به سرگرمی محبوبش عکاسی می‌پردازد. تاکنون شخصیت‌های معروفی همچون روسای جمهور امریکا، ترومن و نیکسون، رو به دوربین وی لبخند زده‌اند. سرگرمی دیگر لطفی‌زاده «Hi-Fi» است. او در اتاق نشیمن خود بیست و هشت‌ بلندگوی حساس تعبیه کرده تا به موسیقی کلاسیک گوش کند. او در فاصله سال‌های ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۱ میلادی چهارده دكترای افتخاری از دانشگاه‌های فرانسه، آلمان، ایالا‌ت متحده، كانادا، اسپانیا، آذربایجان، چك و لهستان دریافت كرده است. همچنین موفق به كسب بیش از ده مدال و نشان افتخار و حدود پانزده جایزه بین‌المللی از موسسات علمی جهان، به ویژه انجمن بین‌المللی مهندسان برق و الكترونیك، IEEE شده است. از آخرین افتخارات وی می‌توان به کسب بیش از ۱۲ دکترای افتخاری و جایزه دیگر در چهار سال اخیر اشاره کرد. او در سخنرانی خود در دانشکده فنی برلین در سال ۲۰۰۵، مطالبی را در مورد اوضاع مهاجران در کشورهای غربی بیان کرد: «می‌خواهم مقایسه‌ای کنم بین جامعه ایرانی‌ها در امریکا، کانادا و آلمان. یک فرق اساسی این است که ایرانی‌های مقیم کانادا برای دولت کار می‌کنند. ولی آنچه در برلین متوجه شدم، این است که ایرانی‌ها یا در صنایع و یا در دانشگاه‌ها کار می‌کنند و ندیدم که یک ایرانی در استخدام دولت آلمان باشد. به گمان من این موضوع مربوط می‌شود به این‌که آلمان یک جامعه سنتی است و یک فرق اساسی‌ بین خارجی‌ها و آلمانی‌ها وجود داشته و دارد. این مسئله فقط مربوط به آلمان نیست، مربوط به تمام کشورهای اروپایی است». به نظر او امروزه اوضاع در کانادا و امریکا عوض شده است ولی مهاجران همچنان با محدویت در ارتقای اجتماعی، مانند ریاست بر یک دانشگاه معتبر، مواجهند.

نظر او در مورد ملیتش چنین است: «مهم نیست که من امریکایی هستم یا روس یا ایرانی یا آذربایجانی و یا هر جای دیگر، من از همگی این فرهنگ‌ها تاثیر گرفته‌ام و احساس آرامش و راحتی از همگی آنان دارم. سرسختی، کله‌شقی و نترسیدن از گرفتار شدن در مباحثه عادت بسیاری از ترک‌هاست. این هم قسمتی از شخصیت من است. من می‌توانم بسیار سرسخت باشم. این همان چیزی است که برای من در راه خلق منطق فازی‌ مفید بوده است».
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دانلود اسلاید فازی nasrin 1 870 ۱۷-۳-۱۳۹۲ ۱۰:۰۲ :عصر
آخرین ارسال: Administrator
1 (9) آموزش استفاده از جعبه ابزار منطق فازی - متلب kaka 0 1,745 ۱۲-۱۱-۱۳۹۱ ۱۲:۴۳ :صبح
آخرین ارسال: kaka

کسانی که از این موضوع بازدید کرده اند . . . ( آز پی ان یو )
50 کاربر زیر موضوع را خوانده اند:
ezat2000 (۱۶-۷-۱۳۹۲, ۰۱:۱۱ :عصر)، heram (۱۰-۱۱-۱۳۹۲, ۰۸:۵۴ :صبح)، saba_asali (۶-۱۰-۱۳۹۲, ۰۶:۴۶ :عصر)، jaki_shirazi (۲۶-۴-۱۳۹۲, ۱۰:۴۵ :صبح)، rkhazaei (۲۸-۴-۱۳۹۲, ۰۳:۳۰ :عصر)، anahitaziaee (۱۴-۵-۱۳۹۲, ۱۰:۵۵ :صبح)، maryam.khasheie (۲۰-۸-۱۳۹۴, ۰۴:۲۵ :عصر)، mosaddeghi (۱۱-۶-۱۳۹۲, ۰۴:۳۸ :عصر)، milad11 (۲۶-۶-۱۳۹۲, ۰۶:۱۵ :عصر)، sajjadss91 (۱۵-۱۰-۱۳۹۲, ۰۳:۰۸ :عصر)، karo (۴-۷-۱۳۹۲, ۱۰:۵۱ :صبح)، amviyanchi (۱۰-۷-۱۳۹۲, ۰۷:۴۸ :عصر)، shariflu (۱۰-۸-۱۳۹۳, ۰۷:۵۸ :عصر)، رضارضایی1 (۱۴-۷-۱۳۹۲, ۰۱:۲۴ :صبح)، mousavi928 (۲۰-۷-۱۳۹۲, ۱۲:۴۲ :صبح)، mohammad92 (۱۰-۱۲-۱۳۹۲, ۱۲:۱۱ :عصر)، Behzad_452 (۲۱-۱۰-۱۳۹۲, ۰۷:۰۷ :عصر)، hajar (۲۶-۷-۱۳۹۲, ۱۲:۴۸ :عصر)، afsaneh66a (۲۶-۷-۱۳۹۲, ۱۱:۵۵ :عصر)، nahidhaghmanesh (۲۹-۷-۱۳۹۲, ۱۲:۲۳ :عصر)، eh_sun (۲۸-۸-۱۳۹۲, ۰۷:۰۳ :عصر)، atash3 (۷-۹-۱۳۹۲, ۱۰:۲۷ :عصر)، mkh313 (۲۹-۶-۱۳۹۳, ۰۷:۵۳ :صبح)، aykut2012 (۱۱-۹-۱۳۹۲, ۱۰:۵۴ :صبح)، mortezamorteza (۲۴-۹-۱۳۹۲, ۰۳:۰۸ :عصر)، asalnaz (۳-۱۰-۱۳۹۲, ۱۲:۰۸ :صبح)، qoleyas (۵-۱۱-۱۳۹۲, ۰۸:۵۴ :عصر)، zabbaszadeh (۱۶-۱۱-۱۳۹۲, ۰۹:۵۰ :صبح)، sbaharloei (۲۸-۱۱-۱۳۹۲, ۱۱:۳۹ :صبح)، valimardany (۲۳-۸-۱۳۹۳, ۱۲:۵۹ :صبح)، homeshahab (۱۳-۱۲-۱۳۹۲, ۰۷:۵۲ :عصر)، aseman1301 (۲۷-۱۲-۱۳۹۲, ۰۶:۲۳ :عصر)، reza1364 (۲۵-۱-۱۳۹۳, ۰۹:۰۷ :عصر)، rezaasadi (۳۰-۱-۱۳۹۳, ۰۸:۴۴ :صبح)، sarina90 (۲۱-۳-۱۳۹۳, ۰۶:۲۲ :عصر)، ایزدی (۱۹-۵-۱۳۹۳, ۱۰:۳۱ :عصر)، َabbasmoradi (۲۷-۷-۱۳۹۳, ۰۲:۴۰ :عصر)، aslplz1 (۲۵-۸-۱۳۹۳, ۱۱:۲۴ :عصر)، hamiddoosti (۱۴-۸-۱۳۹۳, ۱۲:۰۳ :صبح)، maryammasi (۲-۹-۱۳۹۳, ۰۷:۵۸ :عصر)، maryamyas (۱۶-۹-۱۳۹۳, ۱۰:۴۲ :صبح)، zohoor (۲۱-۹-۱۳۹۳, ۱۲:۳۰ :صبح)، حسن لوکاس (۲۱-۱۰-۱۳۹۳, ۰۶:۲۰ :عصر)، saeid3377 (۱۷-۲-۱۳۹۴, ۰۴:۰۳ :عصر)، لیداجمشیدی (۹-۳-۱۳۹۴, ۰۹:۳۲ :عصر)، عادل316 (۱۴-۴-۱۳۹۴, ۰۴:۵۹ :عصر)، alireza7.7 (۱۹-۷-۱۳۹۴, ۰۵:۴۵ :عصر)، masal (۱۳-۱۰-۱۳۹۴, ۰۱:۱۳ :صبح)، ali_pgu95 (۲۵-۵-۱۳۹۵, ۰۵:۱۳ :عصر)، یشمیل (۱۶-۶-۱۳۹۵, ۱۲:۱۳ :صبح)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

آپلودسنتر آز پي ان يو تالار گفتمان آز پي ان يو
تبلیغات نیازمندی های استان چهارمحال و بختیاری